Łukasz Stokłosa urodził się w 1986 roku, pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej.
W 2010 roku ukończył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swój dyplom, pt. „Śmierć i pożądanie” poświęcił motywowi św. Sebastiana w kulturze. Jego pierwszą indywidualną wystawą była „Zimowa opowieść” (2011) w galerii Zderzak w Krakowie, na prezentowanych obrazach można było zobaczyć pałacowe wnętrza, zimowe pejzaże i portrety gwiazd filmowych utrzymane w ulubionym przez artystę klimacie romantyzmu i dekadencji. W 2013 roku Stokłosa otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego przyznawaną w Konkursie Gepperta.
W 2014 roku obrazy Stokłosy znalazły się w wydanym nakładem wydawnictwa Thames&Hudson, London-New York albumie autorstwa Kurta Beersa „100 Painters of Tomorrow”, prezentującym wybór najbardziej obiecujących współczesnych malarzy i malarek.
W 2015 roku prace Łukasz Stokłosy były prezentowane na wystawie „Artyści z Krakowa, generacja 80-90″ w muzeum sztuki współczesnej w Krakowie – MOCAK. Od 2017 współpracuje również z Wrocławską Krupa Gallery, gdzie w 2018 miała miejsce jego wystawa „Najpiękniejsze i najcudowniejsze rzeczy, które się widzi, jeśli się patrzeć umie”.
W 2019 został wymieniony w książce „Queer !? Visual Arts in Europe 1969-2019” autorstaw Antona Anthonissena i Everta van Straatena opisującej najbardziej interesujące przykłady sztuki queer w Europie.
Uprawia malarstwo przedstawiające, figuratywne. Inspiracje najczęściej czerpie z kultury masowej, filmów i seriali. Dobrze czuje się w estetyce campu. Jego zainteresowania krążą wokół historii i przeszłości, ich współczesnych interpretacji i odczytań. Charakterystyczne dla jego malarstwa są homoerotyczne obrazy, których bezpośrednią inspiracją jest gejowska pornografia. W polu jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje sztuka dawnych mistrzów i mistrzyń, których wpływy w jego pracach daje się zauważyć zarówno na poziomie podejścia do materii malarskiej, kompozycji, skali oraz w warstwie tekstualnej. Obrazy Stokłosy pociągają i odpychają, miewają swoje drugie i trzecie dna, podobnie jak filmy noir.
Mieszka i pracuje w Krakowie.
CV >>>
Prasa:
Interview Magazine
Harper´s Bazaar Germany (download)
Forbes.pl
Magazyn Szum / Cliffhanger!
Culture.pl / wywiad
I-D / wywiad
Kultura.Onet.pl