Іскри (Iskry / Sparks) to interdyscyplinarny projekt artystyczny Wiktorii Wojciechowskiej ukazujący wojnę na Donbasie. Tworzony od zimy 2014 do lata 2016 cykl skupiony jest wokół serii portretów i historii młodych, zwykłych ludzi, pochodzących z różnych środowisk, którzy musieli porzucić swoje dotychczasowe życie i pójść na front, zostać żołnierzami. Projekt ten jest polifonicznym obrazem, złożonym z fotografii, video, kolaży, opowieści. Artystka włączyła do swojej pracy również materiały i historie użyczone jej przez żołnierzy i cywili. Poszczególne sekwencje wystawy, składają się na portret osobistego doświadczenia człowieka postawionego wobec okrucieństwa wojny, a także osobistej i zbiorowej pamięci.
Iskry prezentowane były na licznych wystawach, w wielu krajach. Mediowały na świecie ten konflikt i osobiste doświadczenia ludzi, którzy zostali w niego wplątani. Przedstawiały międzynarodowej publiczności i opinii publicznej cierpienia zwykłych osób i ich traumy, powstałe w wyniku tej wojny. Jednak jak do tej pory nie były prezentowane w Ukrainie – wystawa w Lviv Art Center, przygotowana we współpracy z Krupa Gallery z Wrocławia, jest pierwszą publiczną prezentacją projektu w Ukrainie, okazją do uzupełnienia tego braku i podziękowania uczestnikom za ich niezwykłe zaangażowanie i podzielenie swoimi historiami.
Od rozpoczęcia projektu minęło już siedem lat. Zarówno sytuacja na froncie, jak i życie portretowanych żołnierzy się zmieniło. Jednak nie jest to zamknięty rozdział. Jednym z celów wystawy w Lviv Art Center jest podkreślenie skutków doświadczenia wojennego w życiu osób, które musiały chwycić za broń, oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Program wydarzeń towarzyszących będzie obejmował tematy dotyczące obecnej sytuacji oraz konsekwencji i kosztów psychicznych byłych żołnierzy, często wciąż nie zamkniętych ran.
Wiktoria Wojciechowska (ur. 1991) mieszka w Paryżu i Lublinie. Pracuje wykorzystując fotografię, film, kolaż i rzeźbę. Jej prace odnoszą się do aktualnych wydarzeń, portretując społeczeństwo i jednostkę. Jej praktyka artystyczna skupia się szczególnie na obserwacji i zrozumienia ludzkich losów i życia, widzianych poprzez reguły społeczne i historię. Charakteryzuje ją fragmentaryczność i nielinearność, oparta na strzępach rozmów, obrazów, rytuałów i znalezionych przedmiotów.
Iskry (Sparks), które powstały w latach 2014-2016, otrzymały liczne międzynarodowe nagrody, w tym m.in. Festival Rencontres d’Arles 2018: Prix Madame Figaro oraz Public Choice Discovery Award. Cykl pokazywany był na licznych wystawach indywidualnych, w takich miejscach, jak Jimei X Arles festival, Xiamen, Chiny; Krakow Photomonth, Polska; Museum of Photography in Riga, Łotwa; Biuro Wystaw, Warszawa, Polska; Villa Perochon, Niort, Francja; La Filature, Mulhouse, Francja; MUCEM, Marseille, Francja Sursock Museum, Beirut, Liban.
Prace Wiktorii Wojciechowskiej znajdują w państwowych i prywatnych kolekcjach, m.in. Fondation Antoine de Galbert, Grenoble Museum; Festival Rencontres de la photographie, Arles; Fondation François Schneider, Wattwiller; Fondation des Treilles, Paryż; Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Warszawa. W 2021 roku brała udział w projekcie Trouble in Paradise PROLOG+1 w Polskim Pawilonie na Biennale Architektury w Wenecji.
PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH
18.11.2021, godz. 16:00
Oprowadzanie po wystawie dla prasy
18.11.2021, godz. 18:00
Otwarcie wystawy
19.11.2021, godz. 16:00
Oprowadzanie po wystawie z udziałem artystki
godz. 19:00
Panel dyskusyjny: Konsekwencje bycia żołnierzem
Trwająca do dziś wojna w Donbasie stała się katastrofalnym doświadczeniem dla wielu ludzi – zwłaszcza dla tych, którzy musieli wstąpić do wojska. Zmiana swojego życia i tożsamości, z inżyniera i didżeja w żołnierza, konieczność przywyknięcia do okropieństw frontu, walka o przetrwanie, a potem powrót do cywila i normalnego życia, nie może obyć się bez kosztów. O ile w ogóle jest to możliwe. I to doświadczenie stało się udziałem pokolenia.
Problemy te wydają się być niewystarczająco często poruszane w debacie publicznej. Panel z udziałem ekspertów i byłych żołnierzy ma na celu omówienie widzialności problemów i szkód psychicznych wyrządzonych przez wojnę.
Dyskusja odbędzie się w Lwowskim Centrum Sztuki oraz będzie transmitowana na żywo na Youtube. Możliwe będzie zadawanie pytań online.
Uczestnicy:
moderator: Pavlo Kovach
Roksolana Fedets
Maksym Lewicki
Daria Bura
27.11.2021, godz. 16:00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie
2.12.2021, godz. 19:30
Punkt informacyjny na temat zdrowia psychicznego
Spotkanie otwarte z Roksolaną Fedets, ekspertką w zakresie pomocy psychologicznej i terapii osób, które przeżyły traumę, podczas którego zostaną omówione podstawowe informacje o skutkach wojny dla zdrowia psychicznego żołnierzy.
Zapraszamy wszystkich, zarówno żołnierzy, jak i inne osoby zainteresowane tematem objawów stresu pourazowego, szukające sposobów na znalezienie wsparcia dla siebie lub swoich przyjaciół, mające pytania lub pragnące znaleźć osobę, z którą mogłyby porozmawiać na te tematy.
Spotkanie jest otwarte i bezpłatne.
4.12.2021, godz. 16:00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie
11.12.2021, godz. 16:00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie
*** UK ***
Вікторія Войцеховська (народ. 1991) живе у Парижі та Любліні, працює над фотографією, кіно, колажем та скульптурою. Її роботи стосуються поточних подій, що зображують суспільство та окремих людей. Її практики особливо зосереджені на спостереженні та розумінні людського життя та історій через правила суспільства та історії. Проекти характеризуються фрагментарністю та нелінійністю, що ґрунтується на шматочках розмов, образів, ритуалів та зібраних речей.
Іскри, завершені між 2014 та 2016 роками, отримали кілька міжнародних нагород, зокрема на фестивалі Rencontres d’Arles 2018: Prix Madame Figaro та Public Choice Discovery Award. Роботи були представлені на численних персональних виставках, таких як: фестиваль Jimei X Arles, Сямень, Китай; Краківський фотомісяць, Польща; Музей фотографії в Ризі, Латвія; Виставкове бюро у Варшаві, Польща; Вілла Перошон, Ньор, Франція; La Filature, Мюлуз, Франція; MUCEM, Марсель, Франція; Музей Sursock, Бейрут, Ліван.
Твори Вікторії Войцеховської є частиною публічних та приватних колекцій, таких як Фонд Антуана де Гальбера, музей Гренобля; Фестиваль Rencontres de la photographyie, Арль; Фонд Франсуа Шнайдер, Уотвіллер; Фонд де Трель, Париж; Польський фонд сучасного мистецтва, Варшава. Нещодавно вона була частиною проекту «Проблеми в раю» PROLOG+1 для польського павільйону на Венеціанській бієнале Architettura 2021, Італія.
***
Iskry / Sparks
Львівський муніципальний мистецький центр
18 листопада – 28 грудня 2021 року
Львівський муніципальний мистецький центр
вул. Стефаника, 11, Львів
Фонд Галерея Крупа
Фото:
Андрій, 27, випускник астрономії, знімок був зроблений після того, як він провів 9 місяців у зоні бойових дій,
Березень 2015, Україна. З “Іскри”, Вікторія Войцеховська
„Sparks” w mediach: