Krupa Gallery – 04.06-25.06
Plac Jana Pawła II 14, 50-043 Wrocław
Przyjemność pochodzi od przyjmowania, a źródło znaczenia obcowania kryje się w obecności. Przyjemność obcowania to zatem obecność przyjmowania. Jest w tym coś intymnego i wieloznacznego, przyjęcie czegoś do wewnątrz, ale i ryzyko reakcji, otwarcia na bodziec i uczucie – coś znamiennego i dla sztuki, i dla samej przyjemności. Sztuka i przyjemność opierają się na relacji, dotyku, zmysłowości, dopuszczeniu odbiorcy do czegoś osobistego i często tajemniczego, bo wypływającego z wyobraźni twórcy. Ta dwojakość skrywa się też w samym obcowaniu – obcowaniu ze sztuką i obcowaniu z człowiekiem, w tym z samym sobą. Do pewnego stopnia więc sztuka i przyjemność mogą być ze sobą tożsame.
Oto dziennik przyjemności rozumianej wielorako przez siedemnastu polskich artystów i artystki, w jej różnych przejawach – wojerystycznym, ekshibicjonistycznym, fetyszyzowanym, cielesnym, emocjonalnym, magicznym, bliskim naturze. To często osobiste zapiski z odczuwania przyjemności, ale i prace inspirowane tym, jak wygląda przyjemność online, odczuwanie przyjemności publicznie, przyjemność cielesna łatwo dostępna. Nagość ukryta i nagość wprost. Żądanie przyjemności i jej mniej śmiałe poszukiwania. Przyjemność ostrożna, spontaniczna i dojrzała. Dawana i przyjmowana.
To pojemne pojęcie stało się dla nas pretekstem do stworzenia tego właśnie dziennika, formy świadectwa przyjemności w jak najszerszym spektrum emocji, relacji i kontekstów z nią związanych. Celowo na wystawę składają się prace różnorodne – razem tworzą nowy, zapładniający pretekst do rozmowy o sensualności i seksualności, a co za tym idzie, edukacji seksualnej. Pretekst, którego w polskiej kulturze bardzo brakuje.
Każdy ma prawo do przyjemności. Jest ono zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Seksualnych Człowieka. Bez przyjemności trudno przejść przez dzień bez szwanku, nie sposób przejść przez czasy kryzysu. To cząstka naszego dobrostanu, istotny aspekt naszego życia fizycznego i psychicznego, a w rezultacie jedna z najbardziej naturalnych dróg poszukiwania szczęścia. Dlatego stanowi ona istotną część edukacji seksualnej oraz serce tej wystawy.
Artyści i artystki:
Adam Adach, Zuzanna Bartoszek, Przemek Branas, Martyna Czech, Pola Dwurnik, Teresa Gierzyńska, Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Krzysztof Jung, Magdalena Karpińska, Katarzyna Korzeniecka, Róża Litwa, Marta Nadolle, Karol Radziszewski, Jadwiga Sawicka, Mikołaj Sobczak, Łukasz Stokłosa, Konrad Żukowski
Katowice, Galeria Szara – 07.05-28.05
ul. Misjonarzy Oblatów MN 4, 40-129 Katowice
Wrocław, Krupa Gallery – 04.06-25.06
Plac Jana Pawła II 14, 50-043 Wrocław
Wydarzenia towarzyszące:
WARSZTATY EDUKACYJNE W KRUPA GALLERY
adres: Plac Jana Pawła II 14, Wrocław
Liczba miejsc: 16 osób
zapisy: zosia@sexed.pl
Warsztaty przeznaczone dla osób dorosłych.
12.06. 2021, godz. 15:00-18:00
DOTKNIJ TUTAJ –
WARSZTAT EDUKACYJNY Z BARBARĄ BARAN
Spotkanie pomoże osobom uczestniczyącym w określeniu tego, gdzie pragną dojść
w swoich sensualnych doświadczeniach i jakie drogi mogą ich do tego doprowadzić.
18.06.2021, godz. 14:00-18:00
DOTYK_A_NIE? –
WARSZTAT EDUKACYJNY Z ALICJĄ DŁUGOŁĘCKĄ
Warsztaty o dotyku i jego seksualnym znaczeniom. Skoncentrujemy się na osobistych
zasobach przyjemnościowych, granicach, potrzebach i komunikacji.
10.06.2021, godz. 19:30
AKT MIŁOSNY – AKT TWÓRCZY, CZYLI CO ŁĄCZY SZTUKĘ I SEKS
PANEL DYSKUSYJNY ORGANIZOWANY WE WSPÓŁPRACY Z VOGUE POLSKA
Prowadząca: Hanna Rydlewska
adres: Krupa Gallery, Plac Jana Pawła II 14, Wrocław