Wiktoria (ur. 1991) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku Sztuka Mediów.
W swojej pracy najczęściej używa fotografii, wideo, kolażu. Ostatnio rozwija projekty związane z rzeźbą, wytwarzaniem obiektów, śladów, efemerycznych obrazów. Jej prace nawiązują̨ do obecnych wydarzeń́, portretują̨ społeczeństwo i jednostkę̨. Charakteryzuje je nielinearna i fragmentaryczna narracja, często oparta na strzępach rozmów, obrazów i rytuałów oraz zebranych staroci.
W 2015 roku, jej projekt fotograficzny Short Flashes – portrety przemokniętych chińskich cyklistów – uzyskał nagrodę̨ Oskar Barnack Leica Newcomer. Foto-książka projektu została wydana przez Bemojake w 2016 roku, w Londynie i nominowana do Deutsche Börse Photography Foundation Prize oraz Author’s Book Awards, Festival Rencontres.
Między 2014 a 2016 rokiem Wiktoria pracowała nad serią Sparks – wielowarstwowym portretem wojny na Ukrainie. Projekt ten został nagrodzony m.in. podczas Festiwalu Fotografii Rencontres d’Arles 2018 nagrodą Prix Madame Figaro oraz Public Choice Discovery Award.
Sparks – projekt wykorzystujący fotografię, wideo, kolaż i instalację – był także prezentowany na licznych wystawach solowych, m.in. w Muzeum Fotografii w Rydze, Biurze Wystaw w Warszawie, Villi Perochon w Niort, na Miesiącu Fotografii w Krakowie, festiwalu Rencontres d’Arles oraz Jimei X Arles w Xiamenie.
Od 2017 roku Wiktoria pracuje we Włoszech nad serią Labirinto, stawiając pytanie o wpływ architektury na poglądy mieszkańców miast zbudowanych przez faszystów i sytuację tamtejszych imigrantów.
Jej najnowsze działania korzystają̨ z form performatywno-rytualnych, aby przenieść widza z doznania fizycznego, w doświadczenie transcendentalne. Obiekty „do-dotykania” pozwalają odwiedzającym na wykonanie własnego rytuału, który ulecza z „amnezji natury”.
Prace Wiktorii znajdują się w kolekcjach oficjalnych oraz prywatnych m.in: Fundacji Antoine de Galbert, Muzeum Sztuki w Grenoble; festiwalu Rencontres de la photographie, Arles; Fundacji François Schneider, Wattwiller; Fundacji les Treilles w Paryżu; Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Mieszka oraz pracuje w Lublinie i Paryżu.
Press:
New York Times
Gallery Talk
Kolekcja Antoine de Galbert Foundation / Musée de Grenoble, France
The Calvert Journal