KRUPA GALLERY STUDIO

27.03-10.05.2019

 

wernisaż:
27.03.2019, godz. 19.00

miejsce wystawy
KRUPA GALLERY STUDIO

Ofiar Oświęcimskich 14/11
PL, 50-069 Wrocław

Urszula Śliz

„Nieznane miejsca”

Ludzki umysł dokonuje redukcji dysonansu poznawczego wybierając świat taki jaki znamy. Poza nim istnieją jednak inne światy. Poznanie ich powoduje poczucie braku bezpieczeństwa, a to doświadczenie skłania do spojrzenia na świat z innej perspektywy.

W koncepcji autorki, nieznane miejsca, pozornie nierozpoznane, zaczerpnięte z krajobrazu miasta, pokazują w obrazach istnienie dwóch światów. Jeden jest oparty na konstrukcji układów
płaszczyzn przynależnych do aktywności człowieka, drugi – na półkulistych krzywych przypisanych do praw natury.

Tradycyjne środki malarskie stwarzają niedosyt wypowiedzi, dlatego w przedstawionych pracach materiały i techniki zostały zastosowane w sposób eksperymentalny. Nakładanie wielu warstw i użycie przezroczystych folii w budowaniu kompozycji ma podkreślić wieloznaczność tworzonej przez artystkę nowej i umownej rzeczywistości.

Obraz będący artystyczną reakcją na bodźce otoczenia, ma budzić asocjacje, dwuznaczne aluzje, umożliwić rozpoznanie otaczającego świata, zbudowanego na uniwersalnych regułach, pozostawiając przy tym swobodę odbioru. Otwartość jest w tym przypadku istotna, zarówno w procesie tworzenia, jak i w procesie odbioru dzieła.