KRUPA GALLERY STUDIO

6.06.05 – 29.06.2019

 

wernisaż:
6.06.2019 , godz. 19.00

miejsce wystawy
KRUPA GALLERY STUDIO
Ofiar Oświęcimskich 14/11
PL, 50-069 Wrocław

Pola Dwurnik

„Pan Marcin”

„Pan Marcin” to rysunkowa opowieść o przypadkowym spotkaniu Poli Dwurnik z poetą Marcinem Świetlickim w katowickim klubie jazzowym Hipnoza jesienią 2016.
Historia, na którą składa się głównie monolog poety, kreśli jego figlarny portret. Współtworzy ją także milczący albo wewnętrzny autoironiczny komentarz artystki – motyw, który często pojawia się w jej narracyjno- komiksowej twórczości. „Pan Marcin” jest piątą rysunkową książką, we wcześniejszych seriach, np w „Kronice Towarzyskiej” (2008) Dwurnik portretuje polskie środowisko artystyczne, śledząc jego smutki i radości, paradoksy i absurdy. Kolejne bardziej fabularne historie („Egzamin u Artura”, 2011; „Piosenka dla Wojtka”, 2013-2014) koncentruje się na spotkaniu, często przypadkowym i towarzyskim z jednym, konkretnym twórcą, stając się jednocześnie narracjami o uwikłaniu w świat sztuki. Istotnym elementem rysunków Poli Dwurnik jest sama ich forma- za każdym razem przemyślana i skonstruowana w inny, zaskakujący oraz wysmakowany sposób, dopowiadająca charakter i atmosferę samego wydarzenia. W przypadku książki „Pan Marcin” seria składa się z gwaszowych rysunków, które artystka uzupełniła kolażowymi elementami z pociętych ozdobnych tapet ściennych.

Cała opowieść, czyli kompletna seria oryginalnych rysunków zostanie po raz pierwszy zaprezentowana szerszej publiczności w ramach wystawy Pan Marcin w Krupa Gallery Studio we Wrocławiu.

Wystawie towarzyszyć będzie premiera książki w klubie PROZA. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkalo .

Premiera książki rysunkowej Poli Dwurnik „Pan Marcin”
5.06.2019
Klub PROZA
wstęp wolny