KASIA KMITA

BIO

(ur. 1972, Nowa Ruda)
Studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 1996 roku uzyskała dyplom z zakresu malarstwa.
Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011r., 2017r.). Laureatka licznych nagród: m.in. Nagroda Ministra Kultury i Sztuki “Promocje `96”, 1996; Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w „Konkursie im. Eugeniusza Gepperta”, 1998; nagroda na Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”, 2006; wyróżnienie magazynu “Łossskot” dla najciekawszych postaci kultury, 2007.

Kasia Kmita w swojej twórczości posługuje się przede wszystkim skrupulatnie dopracowaną formą tradycyjnej ludowej wycinanki. W swoich pracach artystka zawiera spostrzeżenia na temat najnowszych trendów, stylu życia i miejskiej codzienności z jej stosunkowo nowymi, ale już zakorzenionymi w naszej kulturze tradycjami. Uważnie obserwuje przemiany zachodzące w społeczeństwie, analizuje pragnienia i mechanizmy rządzące zachowaniem człowieka. Łącząc w sobie elementy polskiego folkloru z symbolami popkultury, prace Kasi Kmity tworzą barwny portret współczesności.

Mieszka i pracuje we Wrocławiu.